ВИДЕО: Напад со нож во Сиднеј, еден напаѓач убиен, другиот избегал

Од:

Итно евакуиран трговски центар во Сиднеј откако повеќе посетители биле прободени со нож. Итната помош на Нов Јужен Велс соопшти дека меѓу повредените има и деветмесечно бебе.

Полицијата, наводно, го убила еден од напаѓачите, а другиот избегал – но сепак официјална потврда за оваа информација се уште има.

На социјалните мрежи има снимки на кои наводно се гледа дека напаѓачот се движи на ескалаторите. Сведоците тврдат дека виделе маж кој со ладно оружје нож трчал по присутните во обид да ги прободе.

Трговскиот центар набрзо бил евакуиран.

Би можело да ве интересира

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Авион со заглавени тркала слета на аеродром во Австралија

Катерина Ѓуровски

Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападната е жена, вработена во нотарска канцеларија

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата