Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Од:

Тројца навивачи биле избодени со нож во петокот во Мејнхем, во дворот на куќата каде што било организирано следењето на натпреварот Германија – Шкотска.

Според „Magdeburger Folkstimme“, напаѓачот наводно со нож им се заканувал на луѓето кои го следеле натпреварот, по што влетал во дворот и почнал да ги боде навивачите. Луѓето панично врескале и бегале. Она што никој не знаел тогаш е дека пред овој напад, непознатиот маж веќе убил еден човек на друга локација.

– Кога по неколку минути пристигнале полицајците, напаѓачот тргнал кон нив. Ги нападнал полицајците, кои пак пукале во него, изјави портпаролката на полицијата за BILD во саботата наутро.

Насилникот починал во болница.

Би можело да ве интересира

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски

Се зголемува бројот на антисемитски инциденти во Германија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Германија: Полиција влезе во училишна зградата, учениците затворени во училниците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот

Германски полицаец загина, а друг е тешко повреден додека го обезбедувале Виктор Орбан

Горан Наумовски