ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот од Сиднеј, уби шестмина и избоде деветмесечно бебе

Од:

Човекот кој вчера избоде шест лица до смрт во Сиднеј имал историја на проблеми со менталното здравје и нема индикации дека идеологија била мотивот зад нападот во трговскиот центар, соопшти полицијата.

Напаѓачот, идентификуван од полицијата како 40-годишниот Џоел Каучи, и е познат на полицијата во соседниот Квинсленд и полицијата разговарала со неговото семејство по вчерашниот напад, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс и Квинсленд. Семејството го препознало и стапило во контакт со полицијата откако ја видело веста за убиствата.

„Кога семејството ги видело снимките од настанот на телевизија ги контактираше властите“, изјави Роџер Лоу, помошник полициски комесар во Квинсленд. Каучи избоде шест лица до смрт и повреди најмалку 12 пред да биде застрелан од инспекторката Ејми Скот, која самата се соочи со него.

На Каучи му биле дијагностицирани проблеми со менталното здравје кога имал 17 години и бил во чест контакт со полицијата во последните четири до пет години, рече Констабл Лоу од Квинсленд. Тој беше во движење, неодамна спиеше во својот автомобил и ретко беше во контакт со мајка му преку СМС, рече Лоу, додавајќи дека неодамна се преселил во Сиднеј.

Полицијата соопшти дека го пребарала малиот простор за складирање што тој го изнајмил, но не нашле докази што укажуваат на тоа дека планирал напад.

Од шестмината убиени, пет се жени. Шестата жртва е чувар на трговски центар, соопшти полицијата. Меѓу оние кои се пренесени во болница со убодни рани има и деветмесечно бебе кое е во тешка, но стабилна состојба, додаваат тие. Ешли Гуд, мајката на бебето почина во болница од здобиените повреди, соопшти нејзиното семејство.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион со заглавени тркала слета на аеродром во Австралија

Катерина Ѓуровски

Петмина тинејџери обвинети за тероризам по нападот со нож во црквата во Сиднеј

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата

(ВИДЕО) Нов инцидент во Сиднеј: Маж облечен во црно напаѓа луѓе во црква

Горан Наумовски

Напад во Сиднеј: Почина мајката на бебето која беше тешко повредена

А1он