ВИДЕО: Авион со заглавени тркала слета на аеродром во Австралија

Од:

Двајца патници и пилотот излегоа неповредени од мал авион кој слетал без опрема за слетување поради механички дефект на аеродромот Њукасл во Нов Јужен Велс, Австралија.

Авионот на Beach B-200 Super King со часови кружел околу аеродромот пред да слета итно со повлечени тркала, објави Nine News.

Медиумите објавија снимка на која се гледа како авионот се приближува кон пистата без распоредена опрема за слетување, а потоа се лизга до застанување.

Началникот на полицијата на Нов Јужен Велс, Вејн Хемфри, го пофали 53-годишниот пилот за успешното слетување. Тој рече дека никој не е повреден, објави Nine News.

“Тоа беше одличен резултат, пилотот заврши навистина добра работа. Го слушнав, звучеше мирно”, изјави Хемфри.

Авионот неколку часа кружел околу аеродромот за да потроши гориво. Авионот требаше да лета 26 минути од Њукасл до Порт Маквари, околу 400 километри северно од Сиднеј.

Би можело да ве интересира

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата

ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот од Сиднеј, уби шестмина и избоде деветмесечно бебе

ФОТО: Полицајката од Сиднеј го совладува напаѓачот

А1он

ВИДЕО: Напад со нож во Сиднеј, еден напаѓач убиен, другиот избегал

А1он

ВИДЕО: Избезумени коали се држат за дрвја за време на сеча