Секој десетти човек на планетата може да се зарази со коронавирус, според нови проценки

Од:

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, доктор Мајкл Рајан, денеска изјави дека, според неговите најдобри проценки, приближно еден од десет луѓе низ целиот свет може да биде заразено со коронавирусот.

Говорејќи на состанокот на извршниот одбор, посветен на Ковид-19, Рајан рече дека податоците се разликуваат од урбани до рурални области и меѓу различни групи, но оти на крајот тоа значи дека огромно мнозинство во светот е изложено на ризик.

Проценката, која би изнесувала повеќе од 760 милиони луѓе врз основа на сегашната светска популација од околу 7,6 милијарди, далеку го надминува бројот на потврдени случаи пријавени и од СЗО и од Универзитетот Џонс Хопкинс, кој изнесува повеќе од 35 милиони случаи ширум светот.

Експертите веќе подолго време велат дека бројот на потврдени случаи е многу помал од реалниот број на заразени.

Би можело да ве интересира

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

На 27 јануари седница на СЗО за оправданоста на вонредната здравствена ситуација поради Ковид-19

А1он

СЗО: Порастот на заразени во Кина не би требало да има поголемо влијание врз Европа

А1он

СЗО бара од Кина точни и реални податоци за заразени со коронавирусот

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

Ана Ололовска