Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

Од:

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 85, а бројот на заразени лица порасна за 518 во однос на 177, колку што беше претходниот ден.

Вкупниот број на починати од Ковид-19 во Италија е 33.774, соопшти Агенцијата, што е четврт најголем број во светот по САД, Велика Британија и Бразил.

Бројот на заразени со коронавирусот се искачи на 234.531, што е шести по големина во светот по САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил.

Од 518 ново заразени, 402 се од северниот регион Ломбардија, кој е најтешко погоден од епидемијата.

На одделенијата за интензивна нега има 316 лица, нешто помалку од вчера, кога имало 338.

Од коронавирусот досега се излекувале 163.781 луѓе, а тестирани се 2,565 милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Српските студенти ги окупираа улиците по одлуката на Вучиќ за затворање на студентските домови

Ландов

Вучиќ најави враќање на мерките по напливот на нови случаи на Ковид-19

Горјан Грнчаровски

24 бугарски парламентарци казнети поради неносење заштитна маска

А1он

За полскиот премиер коронавирусот е болест „како и секоја друга“

А1он

СЗО: Ризикот на смртност од коронавирус е повисок кај пушачитe

А1он

Словенија ги стави Хрватска, Франција и Чешка на листата на епидемиолошки небезбедни држави

А1он