Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Од:

Најмалку десет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа при уривање на станбена зграда во градот Алепо во Сирија разурната од војна, објави сириска невладина организација.

Петкатна зграда се урна во курдскиот кварт Шеик Максуд.

Најмалку 30 луѓе живееле во зградата и се верува дека повеќето се заробени под урнатините. Спасувачките тимови извлекоа живо петнаесетгодишно момче, а потрагата по преживеани продолжува.

Сириските власти се уште не објавија официјален коментар за извештајот.

Би можело да ве интересира

Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Над пет милиони Сиријци останаа без покрив над главата по земјотресот

Британија: Асад бомбардираше област во Сирија контролирана од опозицијата веднаш по земјотресот

Ана Ололовска

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Горан Наумовски