Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

Од:

Саудиска Арабија ќе воведе тригодишна забрана за патување за граѓаните кои ги кршат прописите, патувајќи во земјите од „црвената листа“, поради напорите да се спречи ширењето на коронавирусот и неговите нови видови, објави денеска државната новинска агенција.

Агенцијата цитираше неименуван службеник во Министерството за внатрешни работи дека некои државјани на Саудиска Арабија, на кои во мај им било дозволено да патуваат во странство, без претходна дозвола од властите првпат од март 2020 година, ги прекршиле регулативите за патување.

– За секој што ќе се докаже дека ги прекршил регулативите за патување, ќе подлежи на законска одговорност и големи казни по враќањето во земјата и ќе му биде забрането да патува три години, рече официјалното лице.

Саудиска Арабија забрани патување или транзит во неколку земји, вклучувајќи ги Авганистан, Аргентина, Бразил, Египет, Етиопија, Индија, Индонезија, Либан, Пакистан, Јужна Африка, Турција, Виетнам и Обединетите Арапски Емирати.

Би можело да ве интересира

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија

Економијата на Саудиска Арабија поминува низ турбуленции поради намаленото производството на нафта

Предраг Петровиќ

Фудбалерите разочарани од Саудиска Арабија-зедоа стотици милиони, но немаат публика

Махрез заврши во болница

Познато колку пари потрошиле Саудијците за засилување на нивната лига

Предраг Петровиќ

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски