Салвини: Сенатот не треба да го одобри барањето да ми се суди

Од:

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини преку писмо испратено до весникот „Кориере дела Сера“ го повика Сенатот да не го одобри судското барање за почнување судски процес против него бидејќи во август минатата година тој не дозволил 117 мигранти да го напуштат бродот на италијанската крајбрежна стража.

Тој во писмото наведува дека наведените обвинувања против него се „строго поврзани со активностите на министерот за внатрешни работи и силната желба да се одржат ветувањата од предизборната кампања“.

Обвинителството одби да поднесе обвиненија за киднапирање и злоупотреба на службената положба, но судскиот орган за ревизија донесе поинаква пресуда и побара од Сенатот да дозволи процесуирање на случајот.

Би можело да ве интересира

Конте: Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба

Ана Ололовска

Конте: Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци

Ана Ололовска

Италија забрани влез од 13 земји, меѓу нив и Македонија

Ана Ололовска

Италијанските власти може принудно да хоспитализираат заразени кои одбиваат лекување

Ана Ололовска

Италијанки протестираа против новите мерки за ограничување на свадбите

А1он

Во Италија и Романија уапсени 12 членови на кибер криминална група

Ана Ололовска