Салвини: Десничарската коалиција ќе обезбеди петгодишна стабилност во Италија

Од:

Десничарската коалиција која победи на парламентарните избори во Италија ќе обезбеди петгодишна стабилност во земјата, изјави денеска на прес-конференција лидерот на партијата „Лига“, Матео Салвини.

dobivaj vesti na viber

Салвини најави дека подоцна ќе разговара со Џорџа Мелони, која според прелиминарните податоци води на изборите во Италија, за започнување на процесот за формирање нова влада.

„Очекувам најмалку пет години да одиме напред без промени, без пресврт, со одредување на приоритетните работи што треба да ги направиме. Вчера разговарав со Мелони и секако и честитав, добро се снајде – ќе работиме заедно уште долго“, рече Салвини.

И покрај тоа што беше дел од победничката коалиција, Лигата освои само околу 9 отсто од гласовите, што е помалку од нејзиниот резултат од 17 отсто четири години претходно.

Преостанатите две партии во коалицијата – победниците „Италијански браќа“ и „Напред, Италија“ освоија околу 26 отсто, односно 8 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска

Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Ана Ололовска

Италија: Прогласена вонредна состојба во Искија по лизгање на земјиштето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се бараат преживеани по свлечиштето во Италија, заробени семејства чекаат помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

Ана Ололовска