mateo salvini

Свет

Салвини: Десничарската коалиција ќе обезбеди петгодишна стабилност во Италија

А1он
Десничарската коалиција која победи на парламентарните избори во Италија ќе обезбеди петгодишна стабилност во земјата, изјави денеска на прес-конференција лидерот на партијата „Лига“, Матео Салвини.
Свет

Салвини ја почнува својата предизборна антимигрантска кампања од островот Лампедуза

А1он
Италијанскиот екстремнодесничарски лидер Матео Салвини ќе ја започне својата кампања за парламентарните избори од островот Лампедуза во Средоземното Море, каде секоја година десетици илјади мигранти
Свет

Салвини предложи обединување на европската десница

А1он
Лидерот на италијанската десничарска партија „Лига“, Матео Салвини, предложи обединување на членовите на Европскиот парламент од сите конзервативно-десничарски партии. На состанокот во Португалија, каде што
Свет

Салвини негира дека „Лига“ е десничарска партија

А1он
Лидерот на италијанската опозиција Матео Салвини негираше дека неговата партија “Лига”, е екстремно десничарска партија, претставувајќи ја како умерена партија што сака поддршка од гласачите