Салвадор им нареди на венецуелските дипломати да ја напуштат државата

Од:

Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа.

Владата на Салвадор соопшти дека таа одлука е во во согласност со нивната позиција дека претседателот на Венецуела Николас Мадуро е нелегитимен.

Во соопштението се нагласува дека тие го признаваат лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо како привремен претседател до одржување предвремени избори во таа држава од Јужна Америка.

Би можело да ве интересира

Судството на Венецуела нареди апсење на новото раководство на паралелниот парламент

Ана Ололовска

Венецуелската опозиција го разреши привремениот претседател

Салвадор погоден од земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтер

Ана Ололовска

Најмалку 43 загинати во свлечиштето во Венецуела, повеќе од 50 исчезнати

Горан Наумовски

Најмалку 22 лица загинаа, а 52 се исчезнати во свлечиште во Венецуела

Ана Ололовска

Во Венецуела 15 загинати по обилните дождови и поплави