Русија: Не сме ѝ понудиле на Америка соработка околу вакцината за Ковид-19

Од:

Министерството за здравство на Русија негираше дека им предложиле на американските власти да соработуваат во развојот на вакцината против коронавирусот, изјави денеска помошникот министер за здравство Алексеј Кузњецов.

– Руското Министерство за здравство не се обрати до американската страна со ниту еден официјален предлог во врска со вакцината, рече Кузњецов во изјава за ТАСС.

Си Ен Ен претходно објави дека руските власти му понудиле на Вашингтон таква соработка и дека американската страна била одбиена.

Би можело да ве интересира

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска