Романија протерува руски дипломат во знак на солидарност со Чешка

Од:

Романија ќе протера руски дипломат во знак на солидарност со Чешка, која има дипломатски судир со Москва, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Букурешт, следејќи го примерот на неколку земји од Централна и Источна Европа.

– Романските власти одлучија да го прогласат Алексеј Гричаев, заменик воен аташе во Руската амбасада во Букурешт, за персона нон грата во Романија, со оглед на неговите активности и дејствија кои се спротивни на Виенската конвенција за дипломатски односи, се наведува во соопштението на Министерството.

Романското МНР додава дека рускиот амбасадор Валериј Кузмин бил поканет и информиран за таа одлука.

Минатата недела чешката Влада ја обвини руската тајна служба дека е одговорна за експлозијата на складиштето за муниција во 2014 година, при што загинаа две лица, и протера 18 руски дипломати поради шпионажа.

Би можело да ве интересира

Хоспитализиран претседателот на Чешка од засега непознати причини

Ана Ололовска

Средба на раководствата на македонското и чешкото Министерство за внатрешни работи

А1он

Романија испраќа авион за гаснење пожари со голем капацитет

Предраг Петровиќ

Во сударот на двата воза во Чешка погинаа двајцата машиновозачи и една патничка

Катерина Павлова-Николовска

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

Жарко Настоски