Ритер: Руската армија е најдобра на планетава

Од:

Во моментов руската армија е најискусната во светот. До овој заклучок дојде американскиот воен аналитичар, поранешниот разузнавач на американскиот марински корпус Скот Ритер.

Според воен експерт, војната во Украина само ја зајакнала руската армија. Според Ритер, Русија успеала да создаде систем за регрутирање и обука на нејзините вооружени сили кој е способен да обучи десетици илјади борци и да ги претвори волонтерите, честопати чисто цивили, во професионален воен персонал.

„Нема вооружени сили на планетата кои имаат исто искуство како руската. Украинската армија можеше да има слично искуство, но сите се мртви“, нагласува американскиот аналитичар.

Според Ритер, во украинската армија моментално доминираат слабо обучени луѓе кои не се обучени за воени специјалности. Многумина од нив не знаат да користат современа опрема, значителен дел немале искуство во воена служба пред мобилизацијата, но дури и откако биле регрутирани во вооружените сили на Украина, не добиле соодветна обука.

Така, американскиот воен експерт смета дека само Русија денес има уникатен механизам за регрутирање и обука на армијата, а воениот персонал има непроценливо искуство во учество во еден од најсложените и најсериозните вооружени конфликти на нашето време.

Би можело да ве интересира

Ритер: Руските војници бележат победи и постигнуваат сериозни успеси

Ритер: Важна победа за Хамас и понижувачки пораз за Израел

Ритер: Eден ден ќе се разбудите и ќе го видите руското знаме над Киев

Украински командант: Ситуацијата на бојното поле ескалира, Русите сакаат да се одмаздат

А1он

Руска армија: Новинар на агенцијата Риа Новости е убиен на југот на Украина

Орце Костов

Руските пратеници одобрија: Отсега и криминалците ќе можат да служат воен рок во Русија