Ритер: Важна победа за Хамас и понижувачки пораз за Израел

Од:

Поранешниот разузнавач на американскиот марински корпус Скот Ритер го опиша примирјето меѓу Хамас и Израел како благослов што ќе овозможи размена на затвореници.

„Примирјето, за кое преговараа Израел и Хамас, и со посредство на Катар, беше меѓусебно договорено од двете страни и никој не треба да се залажува да мисли дека ова е нешто друго освен победа на Хамас“, рече Ритер.

Тој објасни дека Израел се согласил на пауза и покрај неговата претходна многу агресивна позиција насочена кон „уништување на Хамас како организација“ и „одбивање да се согласи на прекин на огнот под никакви околности“.

Тој додаде дека Израел се согласил на привремена пауза бидејќи е под притисок, „бидејќи не победуваат“.

„Од друга страна, Хамас објави дека една од неговите примарни цели, од почетокот на првите борби со Израел, е ослободување на палестинските затвореници, особено жените и децата, кои ги држат Израел“, рече тој, додавајќи дека оваа „пауза претставува важна победа за Хамас и понижувачки пораз за Израел“.

Тој додаде дека потпишувањето на паузата од Израел е најсигурниот показател дека досега работите не оделе добро во уништувањето на Хамас.

Ритер истакна дека овој резултат не треба никого да изненади бидејќи кога Хамас го започна нападот врз Израел на 7 октомври, почна да го спроведува планот што се подготвуваше со години.

„Прецизното внимание на деталите што беше очигледно во операцијата на Хамас го нагласува фактот дека движењето ги проучува израелските разузнавачки и воени сили кои се бореа против него и ги открива нивните слабости кои подоцна беа искористени“, додаде тој.

Коментирајќи ја тактиката на Израел на 7 декември, Ритер рече:

„Израел никогаш не сакаше да биде на оваа позиција, па тие усвоија нешто што се нарекува директива Ханибал, која во основа им кажува на израелските одбранбени сили да убиваат војници заробени од Хамас или Хезболах, за да не можат да се користат како потпора против Израел“.

„Директивата на Ханибал доведе до смрт на неколку заложници кои моментално ги држеше Хамас. Директивата е исто така одговорна за некои од смртните случаи, многу од смртните случаи, некои луѓе би рекле повеќето од смртните случаи што се случија на 7 октомври“, тврди Ритер.

Би можело да ве интересира

Вафа: 20 лица загинаа во воздушен напад врз бегалски камп во Газа

Израел брутално ја напаѓа Газа додека советникот на Белата куќа е во регионот

Горан Наумовски

Ганц: Нетанјаху го одби советот порано да влезе во Рафах

Горан Наумовски

Израел: Демонстрантите бараат итен договор за заложниците

Телото на уште еден заложник е пронајдено во Газа

Горан Наумовски

ИДФ ги повика Палестинците да се евакуираат од крајбрежните населби во северниот дел на Газа