Украински командант: Ситуацијата на бојното поле ескалира, Русите сакаат да се одмаздат

Од:

Командантот на украинските копнени сили Олександер Сирски изјави дека ситуацијата во североисточниот дел на фронтот „значително ескалирала“. Тој посочи дека руските сили се надеваат дека ќе ја пробијат одбраната во правец Купјанск-Лиман.

Сирски смета дека руската армија всушност сака „одмазда“ со враќање на територијата што некогаш била под нејзина окупација. На „Telegram“ се појави видео на кое се гледа како Сирски им зборува на војниците за моменталната ситуација на линијата на фронтот, пишува Гардијан.

На почетокот на август Русија започна напад врз Купјанск и околината, поместувајќи ја линијата на фронтот за околу три километри. Гранати паднаа врз градот, принудувајќи ги локалните власти да започнат со евакуација на цивилите.

Да потсетиме, минатата недела Украинците известија за жесток руски напад врз Авдијивка, град северно од Доњецк. Иако руските воени блогери прво зборуваа за голем пробив на руските сили, се чини дека овие тврдења не беа точни. На социјалните мрежи се појавија бројни видеа од уништена руска воена опрема, наводно создадена во областа.

извор: Индекс.хр

Би можело да ве интересира

Хамас: САД вршат притисок да го прифатиме договорот со Израел

А1он

Османи: Никогаш не сме биле поблиску до Трета светска војна

Орце Костов

Кличко повторно жестоко го критикуваше Зеленски: „Војната е изговор за централизација на Украина“

А1он

Ердоган: Замижуваат пред масакрите, западните земји паднаа на тестот во Газа, го изгубија кредибилитетот

А1он

Финска не гледа воена закана од Русија, вели премиерот Орпо

А1он

Шведските министри ги предупредија граѓаните: Подгответе се за војна