Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војната

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде дека е неопходно зајакнување на одбранбените капацитети на Унгарија.

Орбан изјави за Радио Кошут дека „има некои алармантни сличности меѓу сегашното време и времето кога се подготвуваа за Првата и Втората светска војна“, пренесува агенцијата МТИ.

„Она што денес се случува во Брисел и Вашингтон, или во моментов повеќе во Брисел отколку во Вашингтон, создава атмосфера за можен воен конфликт, што би можеле да го опишеме како подготовка за влез на Европа во војната“, рече унгарскиот премиер.

Орбан исто така изјави дека поради тоа има потреба да се зајакне армијата бидејќи тоа само по себе може да ја одврати војната.

– Слабоста е најчеста причина за војни, затоа е неопходно да се има војска и војници, да се направат подготовки и да се зајакнат капацитетите за самоодбрана, изјави унгарскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Орбан им ја честита изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Хамас: САД вршат притисок да го прифатиме договорот со Израел

А1он

Орбан: Во Унгарија има повеќе работа отколку квалификувана работна сила

Орбан: Барателите на азил во ЕУ да останат надвор додека не се донесе одлука