Путин во официјална посета на Техеран

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна на официјална посета на Иран, при што оствари средби со иранскиот претседател Хасан Рохани и врховниот верски лидер на Иран ајатолахот Али Хаменеи.

Али Хаменеи му порача на Путин дека Иран и Русија мораат да ја зајакант соработката со цел да ги изолираат САД и да воспостават мир на Блискиот исток.

– Целосното решавање на сириската криза бара силна соработка меѓу Иран и Русија. Нашата соработка може да ги изолира САД и да ја врати стабилноста, нагласи Хамени.

Рохани, наведе дека Русија е пријател, сосед и стратешки партнер на Иран, како и дека неговата земја сака да ги развива и да ги зајакнува билатералните односи.

– Договори што беа потпишани од двете земји за различни сфери, треба да бидат дополнително активирани во фаза на нивна реализација, посочи Рохани.

Иранскиот и рускиот претседател, на средбата исто така, разговарале и за борбата против тероризмот.

Би можело да ве интересира

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Горан Наумовски

Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски