Претседателот на Финска му најавил на Путин дека ќе бара прием во НАТО

Од:

Финскиот претседател Саули Нинисто му се јавил на претседателот на Русија Владимир Путин за да разговараат за плановите на Финска да се приклучи на НАТО. Финска објави детали од разговорите.

dobivaj vesti na viber

Се вели дека Нинсито му рекол на Путин „дека неговата инвазија драстично ја промени безбедносната средина на Финска“. „Претседателот Нинисто објави дека Финска одлучила да бара членство во НАТО во следните неколку дена“, се додава.

„Разговорот беше директен и отворен и се водеше без заострување на комуникацијата. Избегнувањето тензии се сметаше за важно“, се вели во соопштението на Ниинисто.

По објавата на Финска дека планира да аплицира за членство во НАТО, Русија го прекина снамбувањето со електрична енергија и спроведе воени вежби во својата ексклава на Балтичкото Море во Калининград.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Грција го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО

А1он

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Шведска и Финска добија поддршка од своите нордиски соседи ако некој ги нападне

А1он

Зас: Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа

А1он

Шведска и официјално донесе одлука за поднесување барање за членство во НАТО

А1он