Повеќе од 10.000 новозаразени во Австрија

Од:

Епидемиолошката ситуација во Австрија станува посериозна, а како што стравуваат експертите, наскоро би можела да излезе од контрола доколку новиот вид на коронавирус не успее навреме да се запре.

dobivaj vesti na viber

Тоа го потврдува и денешната бројка од над 10.000 новозаразени во изминатите 24 часа.

Поточно, 10.291 регистрирани по последното деноноќие и уште четири смртни случаи предизвикани од коронавирус.

Би можело да ве интересира

Австрија ќе стави крај на дискриминацијата на крводарителите врз основа на сексуална ориентација

Ландов

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Ана Ололовска

Нехамер: Австрија беше, е и ќе остане неутрална, членството во НАТО не е опција

Катерина Павлова-Николовска