Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

Од:

Рускиот амбасадор во Варшава денеска е повикан во полското Министерство за надворешни работи за да му се соопшти осудата за нелегалните референдуми и анексијата на украински територии од минатата недела, како и заканите на Русија кон светскиот мир, вклучувајќи ја и заканата кон Полска. Но, државата без Европската Унија нема да го протера амбасадорот, пишуваат дел од светските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Денеска се повикани руските амбасадори во земјите членки на Европската Унија. И ние го повикавме за да го изразиме нашиот став кон нелегалните одлуки на претседателот Владимир Путин за анексијата, исто така нелегална, на територијата на Украина. Станува збор и за тоа дека Руската Федерција упатува закани кон светскиот мир, како и кон нашата земја“, информираше портпаролот на полското МНР, Лукаш Јашина.

По средбата во полското МНР, рускиот амбасадор во Полска, Сергеј Андрејев негираше дека Русија го крши меѓународното право.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

Естонија, Норвешка и Холандија градат полска болница во Украина

А1он

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска