Половина милион баратели на азил во ЕУ во првите 9 месеци од 2019 година

Од:

Повеќе од 515 илјади барања за азил беа доставени до земјите-членки на ЕУ во текот на првите девет месеци од тековната година, речиси 10 отсто повеќе од минатата година. Право на азил сега е добиле околу една третина (34 отсто), соопшти Европската канцеларија за поддршка на азил (ЕАСО).

Најголем број баратели на азил доаѓаат од Сирија, Авганистан и Венецуела.

Шести месец по ред, авганистанските баратели на азил ја надминуваат Венецуела, а тој број достигна врв во септември, кога 5.600 побараа таков вид заштита.

Постапките за азил во моментов се решаваат за околу 900.000 луѓе.

Помалите земји претрпуваат непропорционален миграциски притисок, така што најмногу луѓе по глава на жител, побарале азил во Кипар, Малта, потоа во Грција, Шведска и Луксембург.

На пример, Кипар примиле 1.500 побарувања на милион жители, повеќе од двојно од второрангираната Малта (700 побарувања на милион жители).

Би можело да ве интересира

СОС Медитеран: Кај либискиот брег потона брод со 130 мигранти

Ана Ололовска

Бајден на самитот на НАТО лично ќе ги обновува односите со Европа

Жарко Настоски

ЕУ се откажа од опцијата да купи уште 100 милиони вакцини од „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Францускиот производител на вакцини Валнева ги прекина преговорите со ЕУ

Жарко Настоски

Собранието прогласи кризна состојба на дел од територијата на државата

Жарко Настоски

Сè повеќе Украинци бараат азил во Европската унија

Жарко Настоски