Подваријанта на омикрон се шири низ Европа

Од:

Нова подваријанта на омикрон-сојот наречена „БА.2“ е забележана во Австрија, Норвешка, Шведска, Велика Британија и во Данска. Во овие земји подваријантата „БА.2“ е доминантна.

dobivaj vesti na viber

Се претпоставува дека оваа варијанта би можела да продре и покрај имунитетот стекнат со вакцинација или со претходно прележување.

Според Улрих Елинг, генетичар од Австрија, оние кои веќе се заразиле со омикрон не би требало да се заразат со „БА. 2“, иако е можен „двоен удар“.

Сојот се ширеше во Северна Европа, но беше потврден и во Австрија се разликува од омикрон во 18 мутации на шилестиот протеин.

Би можело да ве интересира

Црвениот крст ја обвини Европа за „двојни стандарди“ во однос на бегалците

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска