Почина поранешниот австриски вицеканцелар Ерхард Бусек

Од:

Поранешниот австриски вицеканцелар Ерхард Бусек, кој важеше за добар познавач на состојбите во Југоисточна Европа, ненадејно почина на 81-годишна возраст, објавија австриските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Од 1991 до 1995 година, Бусек беше лидер на Австриската народна партија (ОВП). За тоа време тој беше и вицеканцелар.

Бусек беше експерт за состојбите во Западен Балкан и се залагаше за поголема улога на Унијата во Западен Балкан

Тој беше и специјален координатор на Пактот за стабилност за Југоисточна Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Причината позната, Корнелије Ковач починал од коронавирус

А1он

Почина композиторот Корнелие Ковач

Катерина Павлова-Николовска

Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

А1он

Трагедија во Виена: Бебе паднало од прозор, се верува дека било турнато од неговиот 11-годишен брат

Горан Наумовски

Австрија и Унгарија се против ограничувањето на цената на рускиот гас

Австриската Влада ја ограничува цената за струја за домаќинствата