Писма на Чарлс Трети предизвикаа загриженост: „Се меша“ околу влијанието врз министрите на британската влада

Од:

Писмата од „црниот пајак“ што кралот Чарлс ги напиша додека беше престолонаследник на британскиот двор предизвикаа големи контроверзии во јавноста, поради што често го нарекуваа „принцот што се меша“.

Меморандумите „Црн пајак“ се писма и меморандуми напишани во текот на годините од кралот Чарлс III, тогашниот принц од Велс, до министрите и политичарите во британската влада. Бидејќи современиот британски монарх по традиција останува политички неутрален, писмата беа контроверзни поради „позицијата на Чарлс“ во тоа време како најстаро дете.

Писмата беа испратени од Чарлс во приватно својство, но се покрена загриженост дека тие би можеле да претставуваат несоодветно влијание врз министрите на британската влада. Прашањата за кои Чарлс изразил јавни ставови вклучуваат земјоделство, генетска модификација, глобално затоплување, социјална депривација, планирање и архитектура. Ова го натера печатот да го означи Чарлс како „принц кој се меша“.Содржината на писмата од „црниот пајак“, именувани по карактеристичниот ракопис на Чарлс, била позната само анегдотски и од мемоарите и протекувањето до 13 мај 2015 година, кога Информативниот суд наредил објавувањето на најголемиот дел од кореспонденцијата.

Игнорирајќи го протоколот кој бара британското кралско семејство да остане неутрално, принцот престолонаследник претходно беше наречен „принц кој се меша“ затоа што ги изразува своите ставови пред избраните функционери во Британија и мислејќи за светските настани.

Овие настани беа активирани во 2010 година, кога новинарот на Гардијан, Роб Еванс, поднесе барање според британскиот Закон за слобода на информации да ги види писмата на принцот до министрите од 2004 и 2005 година. По неколку правни случаи, пријавата на крајот беше отфрлена од државниот обвинител Доминик Грив во октомври 2012 година, а случајот беше обжален до Врховниот суд, кој во март 2015 година пресуди против одлуката на владата и дозволи подоцна објавување на писмата.

Џо Армитаж, водечки британски политички аналитичар во Global Counsel, изјави во врска со јавните ставови на Чарлс запишани во контроверзни писма:

„Отсекогаш постоела загриженост во одредени делови од владата, особено поради таканаречените писма кои редовно им ги испраќал на министрите, дека Чарлс јавно ќе го изрази своето мислење и ќе се обиде да влијае на прашања од јавната политика. Тој, сепак, во своето прво обраќање до нацијата јасно стави до знаење дека веднаш ќе престане да го прави тоа, сугерирајќи дека ќе владее совесно и непристрасно во исто светло како и неговата покојна мајка.

„Она каде тој ќе се разликува се однесува на големината и имиџот на кралското семејство во јавноста. Тој долго време се залагаше за намалена и модернизирана форма на монархија“, рече тој.

Во март 2022 година, тој јавно ја нарече руската инвазија на Украина „брутална агресија“, критикувајќи го рускиот лидер Владимир Путин дека предизвикува „ужасно страдање и уништување“. Години претходно, за време на кралската посета на Канада во 2014 година, новиот крал го спореди Путин со нацистичкиот водач Адолф Хитлер по руската анексија на Крим во март 2014 година.

Би можело да ве интересира

Кралското семејство конечно објави фотографија од принцезата Кејт по операцијата

И кралицата Камила зема одмор и повремено се повлекува од должностите

А1он

На кралот Чарлс му бил дијагностициран рак

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска

Бајден разговараше со кралот Чарлс Трети

Ана Ололовска