Персоналот на Глазговскиот аеродром заплени 36 гигантски африкански полжави

Од:

Службите на граничните сила во Велика Британија на аеродромот во Глазгов запленија 36 живи гигантски африкански полжави од Нигериец.

Полжавите, кои човекот тврди дека ќе се користат за храна, биле пронајдени во неговиот багаж по летот од Амстердам.

Мекотелите – која во просек се со должина од околу 15cm, со школки со големина на мал човечка тупаница, беа конфискувани и предадена на организација за спас на животни.

Преставниците на граничните сили ги конфискувале полжавите, затоа што сите живи животни треба да имаат дозвола за увоз, кои човекот не ги поседувал. Исто така полжавите се во класата на штетници и пренесувачи на болести кои исто така се во спротивност со увоз на поизводи од животинско потекло.

Официјалните лица на граничните сили во Шкотска, изјавија: “Будноста на нашите офицери во Глазговскиот аеродромот го запре влезот на овие полжави во Шкотска, а можеби претставуваат ризик за нашиоте домашни растенија и диви животни“. Исто така допнија дека: “Ние ги предупредуваме сите патниците да не се обидуваат да влесуваат живи животни во Велика Британија без дозвола, или да влесуваат било какви производи од животинско потекло.”

Ограничувања на она што може да се донесе во земјата се однесуваат на производите направени од месо, млечни производи, риба, јајца и мед, како и некои овошје, зеленчук и билки.

Би можело да ве интересира

На дива депонија во Лисиче фрлени одрани животни

A1on

32-годишен кавадарчанец мачел животни, заработи кривична од ОЈО

ВИДЕО: Возач во Виница влече врзано куче, во Штип човек со пушка стрела мачки

Орце Костов

(ВИДЕО) Млад скопјанец удира од земја и повредува мачка – Изживување врз животни во Лисиче

Орце Костов

Илјадници мртви фоки на дагестанскиот брег на Каспиското Езеро

Ана Ололовска

Бучавата во животната средина влијае на изборот на партнери кај животните, покажува истражување

А1он