Пенс ѝ честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Од:

Потпретседателот на САД Мајкл Пенс ѝ телефонирал на својата наследничка Камала Харис и ѝ честитал за назначувањето на позицијата, според две лица запознати со нивниот разговор, кои побарале да не бидат именувани, јави Си Ен Ен.

Ова е прв контакт меѓу избраните членови на администрацијата во заминување и администрацијата која доаѓа, додека сегашниот претседател Доналд Трамп не разговарал со избраниот претседател Џо Бајден и повеќепати ја оспори неговата победа.

Едно лице упатено во разговорот што се одржал во четвртокот попладне по локално време, го опиша како „добар“ и додаде дека Пенс и ја понудил својата помош на својата наследничка.

Пенс и Харис разговараат пет дена пред новата администрација да стапи на должност.

За разлика од Трамп, Пенс ќе присуствува на инаугурацијата на Бајден на 20 јануари.

Би можело да ве интересира

Сенатот на САД ја потврди Џина Рајмондо за секретар за трговија

Ана Ололовска

Песков: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Ана Ололовска

Ракетирана американска база во Ирак

Ана Ололовска

Захарова по повод санкциите од САД: Не си играјте со оган

Ана Ололовска

Тексас од следната недела ги укинува ограничувањата

Ана Ололовска

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Ана Ололовска