Белата куќа се противи на палестинската државност

Од:

Пред разгледувањето на барањето на палестинската управа да стане полноправна членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, Соединетите држави лобираат кај земјите-членки да го отфрлат таквото членство, надевајќи се дека ќе избегнат целосно „вето“ од Вашингтон.

Лобирањето, откриено во копии од декласифицираните телеграми на Стејт департментот добиени од The ​​Intercept, е во спротивност со ветувањето на администрацијата на Бајден дека целосно ќе го поддржи решението со две држави.

Во 2012 година, Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која на Палестина и се доделува статус на земја набљудувач која не е членка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Горан Наумовски

Палестина повторно испрати барање до Советот за безбедност за прием во ОН

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени