Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Од:

Заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател потврди дека Вашингтон ќе стави вето на вечерашното гласање во Советот за безбедност на Обединетите нации за барањето на Палестина за полноправно членство во Светската организација.

Пател за време на брифингот со новинарите рече дека нема консензус меѓу членовите на комитетот за тоа дали Палестинците ги исполниле критериумите неопходни за да се дефинираат како држава и нагласи дека палестинската управа „треба да помине низ значајни реформи за да може да ги преземе државните одговорности”.

Администрацијата на претседателот Џозеф Бајден долго време се спротивставува на палестинските напори за еднострано обезбедување државност во ОН, тврдејќи дека целта треба да се постигне преку директни преговори со Израел.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Горан Наумовски

Палестина повторно испрати барање до Советот за безбедност за прием во ОН

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени