Патници со часови останале заробени во тунелот под Ла Манш, откако се расипал возот

Од:

Десетици луѓе останаа заробени во тунелот под Ла Манш откако се расипал возот кој сообраќал од Кале во Франција до Фокстон во Велика Британија, јавува Би-Би-Си.

На социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледаат патници кои се евакуирани во делот за итни случаи.

Тие беа прикажани како шетаат низ тунелот меѓу Велика Британија и Франција.

Тие на крајот биле ставени во воз за замена и однесени на терминалот Фокстон во Кент.

Компанијата најпрвин на Твитер објави дека возот се расипал, а подоцна во изјава за Би-Би-Си дека не, но навела дека се активирани алармите на него, што барало да се истражи причината и да се евакуираат патниците.

Со дел од 37,9 километри, овој тунел го има најдолгиот подводен дел во светот, јави Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) A1он во Идризово: Бегствo од затворот – Тунелот пропадна, но не и обидите

Анита Петровска Рајковиќ

Над 45.000 луѓе годинава илегално го преминале Ла Манш

Тројца загинати откако во Ла Манш се преврте мал брод

А1он

Во тек е спасувачка акција во Ла Манш, се преврте мал брод

А1он

Илјада мигранти викендов го преминаа Каналот Ла Манш, спасени уште неколку стотици

Повеќе од 360 мигранти спасени во Ла Манш

Ана Ололовска