Пакистански војници меѓу седуммина загинати во престрелка во близина на границата со Авганистан

Од:

Најмалку двајца пакистански војници загинаа во престрелка со исламистичките милитанти кога безбедносните сили денеска извршија напад врз терористичко упориште во близина на авганистанската граница, соопшти армијата.

Петмина милитанти беа убиени во борбите во Северен Вазиристан, регионот што служеше како седиште на Ал-Каеда и мрежата Хакани до пред неколку години.

Пакистанската војска ги протерува милитантите од своите погранични региони во серија напади што почнаа во 2014 година.

Околу 70.000 луѓе беа убиени во насилства, оркестрирано од исламистичките милитанти во Пакистан, во текот на една и пол деценија.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан нема да воведува целосна забрана за движење заради сиромаштијата на населението

А1он

Најмалку 20 жртви во невреме во Пакистан

Ана Ололовска

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

А1он

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска