Пакистанската војска жали поради смртната пресуда за Мушараф

Од:

Пакистанската војска жали поради смртната пресуда за поранешниот воен диктатор Первез Мушараф.

„Офицерите и војниците од пакистанските оружени сили ја примија одлуката на судот за пензионираниот генерал Первез Мушараф со болка и страдање“, се посочува во соопштението од пакистанската војска.

Пакистанскиот Врховен суд го осуди некогашниот претседател на таа земја на смртна казна поради предавство и кршење на Уставот.

„Первез Мушараф е прогласен за виновен по член 6 за кршење на Уставот на Пакистан“, соопштија властите.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан нема да воведува целосна забрана за движење заради сиромаштијата на населението

А1он

Најмалку 20 жртви во невреме во Пакистан

Ана Ололовска

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

А1он

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска