Откриена мрежа за производство на лажни вести од Индија и Пакистан

Од:

Невладината организација “ЕУ Дисинфо Лаб“ разоткрила мрежа од над 250 веб сајтови чија цел е да се дезинформира европската и меѓународната јавност за конфликтот помеѓу Индија и Пакистан околу Кашмир.

Извештајот, објавен вчера, објаснува дека откритието е направено благодарение на работата на Европската служба за надворешни работи која посочи неодамна дека веб сајтот “ЕП Тудеј“ е про-руска платформа која шири дезинформации, но дека форматот на сајтот е таков што изгледа како да припаѓа на Европскиот Парламент.

Поаѓајќи од таму, невладината организација започнала истражување и дошла до цела мрежа на веб сајтови во 54 земји и кои систематски “го критикуваат Пакистан“ и шират дезинформации за конфликтот помеѓу оваа земја и нејзиниот моќен сосед, Индија, околу регионот Кашмир.

Невладината организација нагласува и дека во оваа мрежа е инволвиран член на Европскиот економски и социјален комитет, бидејќи тој негува “блиски односи“ со оваа мрежа.

Целта, според ЕУ Дисинфо на организаторите на оваа мрежа е да “допрат до оние кои одлучуваат во Брисел, без да може да се пронајдат организаторите на оваа манипулативна мрежа“.

-И тоа им успеа, изјави Александар Алафилип, извршен директор на невладината, кој смета дека повеќе европратеници се засегнати.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

По заканите од Трамп, Индија го деблокира извозот на лекови

Ана Ололовска

Измамник се обидел да ја продаде Статуата на единството

Ана Ололовска

Индијците со свеќи на балконите го „осветлуваа мракот на коронавирусот“

А1он

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индискиот премиер Моди од карантин објавува видеа со вежби за јога

Ана Ололовска