И Орбан ќе спроведе референдум да го праша народот дали да воведе санкции за Русија

Од:

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан реши преку референдум да го праша народот дали е за воведување на санкции кон Руската Федерација.

dobivaj vesti na viber

“Унгарија денес е посилна од кога било од падот на комунистичкиот режим”, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан и додаде дека владата ќе побара од граѓаните да го кажат своето мислење за санкциите против Русија.

Иако санкциите ѝ нанесоа штета на земјата, владата можеби ќе може да се погрижи Унгарија да излезе од кризата уште посилна, рече Орбан, пренесува агенцијата МТИ.

Тој, сепак, најави дека унгарската влада ќе биде првата што ќе побара од својот народ да го изрази своето мислење за санкциите воведени кон Руската Федерација како одговор на војната во Украина.

 

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

А1он

Форбс Украина: Русија потроши четвртина од својот буџет за војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден