Оланд: Околу 50 повредени се во критична состојба

Од:

 Околу 50 повредени луѓе во синоќешниот напад во Ница се борат за живот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд.

Тој додаде дека бројот на загинати изнесува 84, а околу 50 лица се во критична состојба, посочи Оланд по посетата на болница во Ница.

Оланд, кој заедно со премиерот Мануел Валс пристигна во Ница, истакна дека целта на лицето кое го изврши терористичкиот напад била да ја „погоди Франција“.

Тој додаде дека меѓу загинатите поголем број се странци и деца и предупреди дека борбата против екстремистички групи ќе биде долга бидејќи тие сакаат да нанесат удар врз западните вредности.

Во меѓувреме, француската Генералната дирекција за здравје соопшти дека 48 лица се во критична здравствена состојба, а 25 од нив се на реанимација во Ница, јави дописникот на МИА од Париз.

По синоќешниот напад хоспитализирани биле 188 лица.

Би можело да ве интересира

Оланд не се збогува со политиката: Има уште многу да се направи

Наум Локоски

Франсоа Оланд ќе има месечна пензија од 15.000 евра

Наум Локоски

Путин, Меркел и Оланд за заедничка борба против тероризмот

Ана Ололовска

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

Ана Ололовска

Путин му порача на Оланд да биде пољубезен и ја откажа посетата на Париз

Предраг Петровиќ

Меркел и Оланд разговараа за иднината на Европа и подготовката на средбата во Братислава

Емир Латифовиќ