Путин, Меркел и Оланд за заедничка борба против тероризмот

Од:

Лидерите на Русија, Германија и Франција, Владимир Путин, Ангела Меркел и Франсоа Оланд, денеска договорија да ја засилат размената на информации во борбата против тероризмот, соопшти прес службата на Кремљ.

Во телефонски разговор тие заклучиле дека е важно да се засили соработката за ова прашање, пренесе ТАСС.

„Сите страни ја истакнаа важноста од засилување на соработката во борбата против тероризмот, што се случува во сите три земји и се согласија да ја подобрат размената на информации“, се наведува во соопштението.

До разговор дојде еден ден по терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург во кој животот го загубија 14 лица, а над 50 се ранети.

Би можело да ве интересира

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Путин најави нов мировен предлог

Путин: Арктикот е многу важен за Русија, главните ресурси се таму

Западот ја премина црвената линија на Путин: Ние ќе ги вооружиме вашите непријатели

Русија и се закани на Франција

Катерина Ѓуровски

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски