oland

Свет

Путин, Меркел и Оланд за заедничка борба против тероризмот

А1он
Лидерите на Русија, Германија и Франција, Владимир Путин, Ангела Меркел и Франсоа Оланд, денеска договорија да ја засилат размената на информации во борбата против тероризмот,
Свет

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе
Свет

Путин му порача на Оланд да биде пољубезен и ја откажа посетата на Париз

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ја откажа посетата на Париз откако прво францускиот министер за надворешни работи изјави дека Русија е на страната на терористите, а
Свет

Меркел и Оланд разговараа за иднината на Европа и подготовката на средбата во Братислава

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е од суштинско значење на утрешната средба на високо ниво на ЕУ во Братислава, вниманието да се насочи кон послабите
Свет

Оланд, Меркел и Путин договорија средба на маргините на Г20

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и претседателите на Франција и Русија Франсоа Оланд и Владимир Путин разговараа денеска за ситуацијата во украина и договорија средба на
Свет

Оланд: Нема шанси за референдум за излегување на Франција од ЕУ

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд ја отфрли идејата за организирање референдум за ЕУ и кажа дека претседателските избори следната година ќе бидар шанса за гласачите да