Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Од:

Индија денеска достигна рекорден број на новозаразени со коронавирусот, по што градот Мумбај се подготвува за целосно затворање од вечерва на полноќ.

И покрај тоа, стотици илјади аџии сè уште се собираат на верски фестивал во северниот дел на земјата.

Индија пријави 184.372 случаи на зараза со коронавирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Вкупниот број на заразени во земјата изнесува близу 14 милиони, а досега починале 172.085 лица.

Од април годинава, Индија е една од земјите кои се најпогодени од пандемијата на коронавирусот. Властите ги обвинуваат луѓето за непочитувањето на мерките и физичкото растојанија, во населението од 1,39 милијарди луѓе.

Во Индија и приватните болници се преполни и одбиваат пациенти. Со тоа се врши уште поголем притисок врз државните болници.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Полураспаднати тела на жртвите пловат по реката Ганг, вирусот коси низ индиските села

Жарко Настоски

Шпанија е на само стотина дена од колективниот имунитет, проценува премиерот Санчез

Жарко Настоски

Бројот на новозаразени во Индија почна да опаѓа

Ана Ололовска

Шпанците невнимателно го слават крајот на карантинот, експертите предупредуваат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хорор снимки од Индија: Пациентите оставени да умрат, докторите се кријат

Ана Ололовска

Кипар го укинува строгиот карантин, воведува коронапас

Ана Ололовска