Норвешката полиција уапсила маж кој со нож избодел три жени

Од:

Полицијата во Сарпсборг, град во јужна Норвешка, доцна синоќа уапси маж откако на неколку локации во градот со нож биле избодени три жени, од кои едната се наоѓа во критична состојба.

Откако пристигнале првите пријави за нападот, во градот што се наоѓа на околу 70 километри јужно од Осло, била распоредена вооружена полиција, а од луѓето било побарано да останат во своите домови, пренесуваат британските медиуми.

Полицијата соопшти дека нема индикации дека повеќе луѓе биле вклучени во нападот, додавајќи дека до овој момент мотивот за нападот е непознат.

Би можело да ве интересира

Норвешкиот масовен убиец Брејвик бара да излезе од затвор идната година

А1он

Норвешка: По забава во подземен бункер, над 20 затруени

Ана Ололовска

Русија го протера норвешкиот амбасадор

Ана Ололовска

Норвешка протера руски дипломат поради шпионирање, Москва реагира со протестна нота

А1он

Почина една од трите избодени жени во Норвешка

Ана Ололовска

Норвешка ќе ги брише податоците за граѓаните земени преку апликација за Ковид-19

А1он