(ВИДЕО) Снежна бура во Норвешка, хаос во Осло

Од:

Невидена снежна бура ја покри Норвешка со снег, и предизвика невиден хаос во транспортот во нејзиниот главен град Осло.

“Ова е хаос. минус 10 е, но тоа не е проблемот. Имаше толку многу снег што немаа време да го исчистат. Вака никогаш не било, минатата недела беше -25! Тоа е тотален колапс, тие ги евакуираше и луѓето од метрото, на делови во градот снема струја“, изјави за 24sata.hr една Хрватка која живее во Осло.

Таа вели дека едвај стигнала на работа, а некои луѓе останале заглавени во куќите бидејќи снегот им ги затворил вратите, па излегувале низ прозорците.

Сите автобуси во центарот на Осло се откажани, а останатиот дел од јавната транспортна мрежа на норвешкиот главен град е погоден од големи проблеми поради снежното невреме во средата.

„Голем дел од јавен превоз е зафатен од снежното време денеска. Ова предизвикува доцнења и откажувања на неколку релации. Ви препорачуваме да не патувате денеска. “, напиша градските власти на својата веб-страница во средата.

Фирмата за јавен превоз ги откажа сите автобуски линии во центарот на Осло доцна во средата наутро и рече дека ќе врши континуирана проценка во текот на попладневните часови.

Пријавени се големи проблеми на автобуската станица Лисакер поради заглавено возило во снегот. Укинати се и сите автобуси во соседната општина Берум.

Во средата со големи проблеми се соочија и градските линии на трамвај и метро.

Би можело да ве интересира

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера

Русија победува во Украина, западното оружје е потрошено тврдат норвешките тајни служби

Снежно невреме во САД, откажани летови и возови