Најмалку осум жртви во експлозии пред затвор во Мјанмар

Од:

Осум лица загинаа, а 18 се повредени во најмалку две експлозии пред затвор во Јангон, соопшти денеска воената хунта која е на власт во Мјанмар.

Цел на нападот биле луѓе кои чекале во ред да остават пакети за пријатели или роднини кои отслужуваат казна во затворот Инсеин, се вели во соопштението на службата за информирање на воената влада.

Воената хунта информира дека за експлозиите се одговорни „терористи“.

Тројца од жртвите се вработени во затворот, јавија локалните медиуми.

Според очевидец, безбедносните сили го блокирале пристапот до затворот во кој, според групите за човекови права, има стотици политички затвореници од воениот удар во февруари 2021 година.

Со пучот беше соборена цивилната влада на Аунг Сан Су Чи, која е во затвор во главниот град Нејпидо.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Амнестија за 7.012 затворенции во Мијанмар по повод одбележувањето на Денот на независноста

А1он

Канада со нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

А1он

ВИДЕО: Најмалку 80 цивили загинаа во воени воздушни напади за време на концерт во Мјанмар

Ана Ололовска

Судот во Мјанмар повторно ја осуди Аунг Сан Су Чи на затвор, овој пат на три години за корупција

Горан Наумовски

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он

Мјанмар почнува да купува руски нафтени деривати и ќе плаќа во рубљи

А1он