Воен авион од Мјанмар се излизга од пистата при слетување, има повредени

Од:

Вкупно 12 лица се повредени, од кои четворица потешко, кога воен авион од Мјанмар, кој доаѓал да земе војници во Индија, се излизгал од пистата при слетување.

Станува збор за авион Шанкси И-8 од кинеско производство, а инцидентот се случил на аеродромот Ленгпуи во индиската држава Мизорам, која граничи со Мјанмар.

Авионот дојде да земе 92 мјанмарски војници кои нашле засолниште во Индија во средината на јануари, бегајќи од напредувањето на вооружените бунтовници кои се борат против владејачката хунта.

Тоа е последниот контингент од 276 војници кои побегнале под притисок на бунтовниците.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Авион принудно слета во Белград поради тепачка меѓу патници, мораше да реагира полицијата

Горан Наумовски

Четири деца загинаа, 12 се повредени во сообраќајна несреќа во Индија

Новинарите летале со Бајден во претседателскиот авион и краделе навлаки за перници, чинии…

Предраг Петровиќ

Русија го попречила сателитскиот сигнал на авионот во кој патувал министерот Шапс, тврдат Британците

Авион полн со патници почна да губи висина, голем број повредени

Горан Наумовски

Двајцата пилоти заспале за време на лет во Индонезија, во авионот имало 153 патници