(ВИДЕО) Одрон во рудник за жад во Мјанмар, загинаа 32 рудари

Од:

Во одрон во рудник за жад во северниот дел на Мјанмар загинаа најмалку 32 лица, изјави денеска претставник на локалната противпожарна служба.

Свлечиштето се случи во планинскиот град Хпакант во државата Качи.

Властите ги предаде сите тела на рударите на нивните роднини. Мјанмар произведува околу 70% од светскиот жад, а Хпакант е дом на некои од најголемите и најпрофитабилните рудници на тој минерал во светот, вредни милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Воен авион од Мјанмар се излизга од пистата при слетување, има повредени

Амнестија за 7.012 затворенции во Мијанмар по повод одбележувањето на Денот на независноста

А1он

Канада со нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

А1он

ВИДЕО: Најмалку 80 цивили загинаа во воени воздушни напади за време на концерт во Мјанмар

Ана Ололовска

Најмалку осум жртви во експлозии пред затвор во Мјанмар

Судот во Мјанмар повторно ја осуди Аунг Сан Су Чи на затвор, овој пат на три години за корупција

Горан Наумовски