Амнестија за 7.012 затворенции во Мијанмар по повод одбележувањето на Денот на независноста

Од:

Воената Влада на Мијанмар ќе ослободи 7.012 затворенции по повод одбележувањето на Денот на независноста, објави денеска државниот канал MRTV.

Јужноазиската држава се соочи со меѓународна изолација и западни санкции откако војската ја собори демократски избраната премиерка Аунг Санг Су Чи и постави свој народ да управува со земјата.

– Сакам да им се заблагодарам на некои меѓународни и регионални организации, поединци и земји, кои имаа позитивна соработка со нас, сред притисок, критики и напади. Ние тесно соработуваме со Кина, Индија, Тајланд, Лаос и Бангладеш, рече шефот. на Генералштабот, Мин Аунг Хлаинг.

Воената хунта е на власт во Мијанмар од 1 февруари 2021 година, кога ја отстранија Су Чи од власт и ја затворија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Канада со нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

А1он

ВИДЕО: Најмалку 80 цивили загинаа во воени воздушни напади за време на концерт во Мјанмар

Ана Ололовска

Најмалку осум жртви во експлозии пред затвор во Мјанмар

Судот во Мјанмар повторно ја осуди Аунг Сан Су Чи на затвор, овој пат на три години за корупција

Горан Наумовски

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он

Мјанмар почнува да купува руски нафтени деривати и ќе плаќа во рубљи

А1он