На повидок компримис меѓу Велика Британија и Ирска околу Брегзит

Од:

По средбата со британскиот премиер Борис Џонсон ирскиот премиер Лео Варадкар изјави дека постои можност двете страни да постигнат спогодба до крајот на октомври, пренесе Гардијан.

Варадкар и Џонсон се сретнаа да видат дали можат да постигнат напредок во британските преговори со Европската Унија за британското напуштање на Унијата, пренесуваат агенциите.

Џонсон се сретна со ирскиот колега во последен обид за заживување на британскиот предлог за Брегзит, за кој ЕУ кажа дека е далеку помалку од тоа што е потребно за договорено заминување на Велика Британија, особено за прашањето на ирската граница, пренесоа денеска британските медиуми.

„Овде сме, во Чешир, во Велика Британија, да разговараме за Брегзит. Се радувам на деталниот разговор за да видиме дали можеме да постигнеме напредок“, напиша Варадкар на Твитер, на кој и постави фотографија од средбата.

Би можело да ве интересира

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Ана Ололовска

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он

Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

А1он

Нови рестриктивни мерки во Англија- пабовите, баровите и рестораните со пократко работно време

Ана Ололовска

Тереза Меј ја обвини владата дека му се заканува на интегритетот на Велика Британија

Ана Ололовска

Со успешна вакцина Британија до лето ќе се врати во нормала

Ана Ололовска