На повидок компримис меѓу Велика Британија и Ирска околу Брегзит

Од:

По средбата со британскиот премиер Борис Џонсон ирскиот премиер Лео Варадкар изјави дека постои можност двете страни да постигнат спогодба до крајот на октомври, пренесе Гардијан.

Варадкар и Џонсон се сретнаа да видат дали можат да постигнат напредок во британските преговори со Европската Унија за британското напуштање на Унијата, пренесуваат агенциите.

Џонсон се сретна со ирскиот колега во последен обид за заживување на британскиот предлог за Брегзит, за кој ЕУ кажа дека е далеку помалку од тоа што е потребно за договорено заминување на Велика Британија, особено за прашањето на ирската граница, пренесоа денеска британските медиуми.

„Овде сме, во Чешир, во Велика Британија, да разговараме за Брегзит. Се радувам на деталниот разговор за да видиме дали можеме да постигнеме напредок“, напиша Варадкар на Твитер, на кој и постави фотографија од средбата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Старџен: Шкотска не може да биде заложник на Велика Британија

Ана Ололовска

Законот за Брегзит ќе биде во британскиот Парламент до Божик

Ана Ололовска

Корбин се извини за поразот на лабуристите

Ана Ололовска

Гов: Британски приоритет е излегувањето од ЕУ на 31 јанаури

Ана Ололовска

Старџен: Џонсон не може да ја задржи Шкотска против нејзината волја

Ана Ололовска

Џонсон ги повика Британците на единство

Ана Ололовска