bregzit

Свет

Британскиот министер за Брегзит поднесе оставка

А1он
Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Фрост синоќа објави дека поднесува неотповиклива оставка, наведувајќи ја како причина „загриженоста за насоката во која се движи Владата на
Свет

ЕУ ќе предложи решение за спорот од Брегзит за Северна Ирска

А1он
Европската комисија денеска треба да ги соопшти решенија што ги предлага за спорот со Лондон околу Северна Ирска, јави ДПА. Потпретседателот на Европската комисија и
Свет

Брегзит: При влез на Европејците во Обединетото кралство задолжителен е пасош

А1он
Од денеска личната карта веќе не важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од европските и швајцарските граѓани да ги покажат
Свет

Велика Британија соочена со нова политичка криза по најавата за можен нов референдум за независност на Шкотска

А1он
Велика Британија, соочена со планот на водечката шкотска партија да одржи нов референдум за независност на Шкотска, на кој владата во Лондон остро се спротивставува,
Свет

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска

А1он
Шкотската премиерка, Никола Старџен, изјави дека има намера да одржи „законски референдум“ за независност од Велика Британија доколку победи на изборите во Шкотска закажани за
Економија

Гувернер на француска Централна банка: Брегзит досега префрли 2.500 финансиски работни места во Франција

А1он
Гувернерот на Централната банка на Франција изјави дека повлекувањето на Велика Британија од Европската унија доведе до преместување на скоро 2.500 финансиски работни места и
Свет

Џонсон: Шкотска треба да почека до следната генерација за ново гласање

А1он
Нов референдум за независност на Шкотска треба да се спроведува еднаш во генерација, изјави британскиот премиер Борис Џонсон, откако шкотската лидерка ги обнови повиците за