bregzit

Свет

ВИДЕО: Договорен е протоколот за Северна Ирска, познати првите детали

А1он
Европската унија и Обединетото Кралство денеска постигнаа договор за имплементација на Протоколот за Северна Ирска, што отвора ново поглавје во меѓусебните односи, истакнаа претседателката на
Свет

Џон Мејџор: Излегувањето на Британија од ЕУ беше голема грешка

А1он
Поранешниот премиер на Велика Британија сер Џон Мејџор (79) денеска пред Вестминстерскиот комитет изјави дека Британија направила „голема грешка“ кога ја напуштила Европската Унија. Мејџор
Свет

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он
Градоначалникот на Лондон Садик Кан денеска ќе ја повика британската влада да ја признае „огромната штета“ предизвикана од излегувањето на Велика Британија од Европската унија
Свет

Две третини од Британците сакаат референдум за повторно пристапување во ЕУ

А1он
Две години по излегувањето на Велика Британија од Европската унија, речиси две третини од Британците сега поддржуваат референдум за повторно приклучување кон Унијата, покажува истражувањето
Свет

Се повеќе Британци мислат дека Брегзит е грешка

А1он
Анкетите меѓу британските граѓани покажуваат дека голем дел од населението го дефинира Брегзит како грешка, објави Британскиот совет за анкети – синдикат на социолошки агенции
Свет

Лондон иницира еднострана промена на статусот на Северна Ирска по Брегзит

А1он
По неколкумесечна блокада, британската влада презеде акција и му предложи на Парламентот свој предлог-закон со кој се доведува во прашање статусот на Северна Ирска по
Свет

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

А1он
Европската унија нема да му даде нов мандат на преговарачот за Брегзит, Марош Шефчович, бидејќи Велика Британија бара измени на Протоколот за Северна Ирска, изјави
Свет

Велика Британија одложува гранични проверки по Брегзит до крајот на 2023 година

А1он
Властите во Велика Британија денеска објавија дека одложуваат до крајот на 2023 година дел проверки на увоз од Европската унија, што се потребни според трговските
Свет

Извештај на Комитет на британскиот Парламент: Брегзит донесе поголеми трошоци и бирократија и доцнење во снабдувањето

А1он
Излегувањето на Велика Британија од Европската унија (Брегзит) на земјата и донесе поголеми трошоци, поголема бирократија и доцнење на стоката на границите, а засега ги