Тереза Меј ќе бара продолжување на преговорите за Брегзит со Еу

Од:

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека повторно ќе побара од Европска унија да го продолжи периодот за преговори за Брегзит и оти ќе се обиди со лидерот на лабуристите Џереми Корбин да го прекина „застојот“ на процесот во Парламентот.

Меј истакна дека на Велика Британија и е потребно да се продолжи периодот за активирање на членот 50 од Лисабонскиот договор, што се однесува на излегување од ЕУ, на што е можно пократок временски период, за да се избегне излез од Унијата без договор.

– И мораме да бидеме јасни што е целта на таквото продолжување, за да обезбедиме да излеземе правовремено и уредно, посочи Меј.

Таа додаде дека презема акција за да изнајде излез од ќор сокакот во кој западна Брегзит.

– Нудам да седнам со лидерот на опозицијата и да се обидеме да се договориме за планот, до кој двајцата ќе се држиме за да обезбедиме излез од ЕУ и тоа да го направиме со договор, наведе Меј по седумчасовниот состанок со членовите на Владата.

Би можело да ве интересира

Јуратовиќ: Србија може во ЕУ во 2025, но не со вакви медиуми и институции

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Ципрас од Париз побара да се отвори европскиот пат за Северна Македонија

Ана Ололовска

Спасовски: Многу е важно да добиеме одлука за преговори со ЕУ пред изборите

Ана Ололовска

ЕУ забранува овошје третирано со инсектицидот хлорпирифос

Ана Ололовска

Исполнети критериумите за датум, можност тоа да се случи пред Самитот на ЕУ во мај

Ана Ололовска