eu velika britanija

Свет

Состанок на амбасадорите на ЕУ за договорот со Лондон

А1он
Амбасадорите на земјите од Европската унија денеска во Брисел ќе разговараат за трговскиот договор за напуштање на Велика Британија на Унијата. „Германското претседателство со Советот
Свет

Проблемите во риболовот во последен момент го одложија договорот меѓу Лондон и ЕУ

А1он
Проблемот со риболовот го одложи во последен момент трговскиот договор меѓу Велика Британија и Европската унија, но објавувањето се очекува да следи подоцна во текот
Свет

Постигнат е трговски договор Лондон-Брисел тврди Би-Би-Си

А1он
Прес-конференција за постигнат трговски договор на Велика Британија и Европската унија по брегзит најверојатно ќе се одржи денеска претпладне, јави Би-би-си. Медиумот се повикува на
Свет

Британија и ЕУ се уште се далеку од пост-брегзит трговски договор

А1он
Британија и ЕУ се уште не се близу до постигнување пост-брегзит трговски договор, но премиерот Борис Џонсон нема намера да се откаже од преговорите, изјави
Свет

Лондон: Нема логика да продолжиме да преговараме со ЕУ ако Брисел не ја смени позицијата

А1он
Официјален Лондон денеска повтори дека „нема логика“ да се продолжат преговорите за трговски договор со ЕУ по брегзит, доколку нема промена на позицијата во Брисел.
Свет

Британскиот Парламент повторно ќе гласа за Договорот за брегзит

А1он
Пратениците во британскиот Парламент утре повторно ќе гласаат за Договорот за брегзит, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ. Новото изјаснување
Свет

Велика Британија и ЕУ ги продолжуваат преговорите за Брегзит

А1он
Преговарачките тимови од ЕУ и Велика Британија денеска ги продолжуваат преговорите за Брегзит, на помалку од еден месец пред предвидениот рок за излегување на таа