Модерна ќе и достави на Африканската унија 110 милиони дози вакцини против Ковид-19

Од:

Компанијата Модерна денеска соопшти дека ќе и достави на Африканската унија (АУ) 110 милиони дози од својата вакцина против коронавирус, а првите 15 милиони се очекува да бидат испорачани до крајот на годината.

Дозите беа „понудени по најниската цена на Модерна, во согласност со нејзините обврски за глобален пристап“, се вели во соопштението на американската компанија.

Африканската унија купува вакцини против коронавирус од различни производители за да ги зајакне напорите за вакцинација на земјите-членки.

Претставникот на АУ за коронавирус Стрив Масијива ја поздрави најавата на Модерна.

Масијива рече дека, АУ досега дистрибуирала 17 милиони дози вакцини против коронавирус и уште 35,2 милиони ќе бидат доставени во следните три недели.

Само околу пет отсто од популацијата на Африка која брои 1,3 милијарди луѓе, се целосно вакцинирани. За да се достигне 60 отсто, се проценува дека ќе бидат потребни околу 1,6 милијарди дози.

Би можело да ве интересира

Австралија потврди дека двајца патници од Јужна Африка се заразени со сојот омикрон

Ана Ололовска

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска

Омикрон варијантата предизвикува блага клиничка слика, вели претседателката на медицинското здружение во Јужна Африка

Ана Ололовска